Výměnu krycího materiálu při převazu rány často doprovází bolest. Jedná se o tzv. procedurální typ bolesti, který se objevuje při rutinních ošetřovatelských postupech, jako jsou např. právě převazy ran. Existují však některé osvědčené postupy, které pomáhají tento nepříjemný aspekt v procesu ošetřování ran přiměřeným způsobem zvládnout. Tipy a rady, jak zmírnit bolest při převazu rány, shrnuje zajímavý článek na www.woundsource.com.

Tipy a rady pro zvládání bolestivých převazů

  • Volba správného krytí − nejvhodnější je takový krycí materiál, který nepřilne ke spodině rány a snadno se odstraňuje, např. měkké silikony, algináty nebo hydrovlákna. Pokud je rána obzvláště bolestivá, je nutné zvolit krycí materiál, který dovoluje delší intervaly mezi převazy a podporuje vlhké hojení ran. Pokud zvolené krytí přilne k ráně, je dobré při následujícím převazu použít jiný obvazový materiál.
  • Dostatek času − převaz rány vyžaduje dostatek času, krycí materiál by se měl odstraňovat pomalu, aby nedošlo k poranění spodiny rány. Pokud obvaz přilnul k ráně, je nutné ho pro snadnější odstranění zvlhčit, dokud ho nebude možné odstranit tak, aby nedošlo k poranění spodiny rány či okolních tkání.
  • Prostředky k ochraně kožní bariéry − použití ochranných filmů může snížit riziko poranění kůže v okolí rány a prodloužit dobu mezi jednotlivými převazy.
  • Analgetika − užití léků proti bolesti může výrazně snížit bolest spojenou s výměnou krytí. Lék je nutné vzít dostatečně dlouho před převazem, aby se stačil projevit jeho účinek. Vhodná jsou nesteroidní antiflogistika (ibuprofen). Při silnějších či chronických bolestech se podávají opiáty.
  • Aktivní účast pacienta − pokud je to možné, může se do převazu aktivně zapojit sám pacient, což mu umožní získat pocit kontroly nad bolestí. Pacient např. může sám odstraňovat krycí materiál, podílet se na přípravě časového harmonogramu převazů apod.

Zdroj:
http://www.woundsource.com/blog/how-decrease-pain-associated-wound-dressing-changes